DENİZCİLİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Kıçüstü

Kıç tarafta kalan ana güverte kısmı.

Kıçüstü / altı

Teknenin kıç tarafında güverte üstü / altı.

Kılavuz

Bölgesel tehlikelerden, seyir yolları ve geçitleri hakkında geniş bilgisi olan ve gemileri böyle yerlerde sevk ve idare eden ehliyetli şahıs.

Kılavuz Halatı

Dalgıç ve balıkadamların gemi ile haberleşmelerini sağlamak üzere bir çıması bellerine bağlı diğer çıması gemide olan halat. Verilecek ana halattan önce verilen daha ince olan halat.

Kılavuz İskelesi

Kılavuzun, kılavuz alacak gemiye çıkması için bordadan sarkıtılan halattan yapılmış merdiven. Şeytan Çarmığı da denilir.

Kılavuz Seyri

Sahil maddeleri ve seyir yardımcıları vasıtasıyla sahillere yakın olarak yapılan seyirlere denir.

Kınnap

İspavlo

Kıyı

Kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasındaki alan.

Kıyı Çizgisi

Deniz, tabii ve suni göl ve akarsularda taşkın durumları dışında suyun karaya değdiği noktaların birleşmesinden oluşan çizgi.

Kıyı Kenar Çizgisi

Deniz, tabii ve suni göl ve akarsularda kıyı çizgisinden sonraki kara yönünde su hareketlerinin oluşturduğu kumluk,çakıllık, kayalık, taşlık, sazlık, bataklık vb. alanların doğal sınırı.

Kik

Başı ve kıçı aynı olan ve kürek veya yelkenle hareket eden ince yapılı ağaç tekne.

Kilit

12,5 veya 15 kulaç uzunluğundaki zincir uzunluğu.

Kilit

Bir tarafı yuvarlak, diğer tarafı açık demir veya çelikten yapılmış U şeklinde ve açık olan tarafındaki deliklerden geçirilen vidalı bir harbi ile kapatılan, gemicilikte çok kullanılan bağlaç.

Kilit İşaretleri

Gemi demirlerken denize akan zincirin ne kadarının aktığını anlamak için zincirlerin kilitlerinin üzerine yapılan tel ve boya işaretleri.

Kinistin Valfı

Gerektiğinde bir tekneye denizden su almak için su kesiminden aşağıya konmuş ve gerektiğinde uzaktan açılıp kapatılabilecek valf.ajansweb logo Ajansweb İnternet Hizmetleri projesidir © 2024