DENİZCİLİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Kuntra

İskota yakasına bağlanan iki inceden birisi iskota olarak kullanıldığında diğeri kuntra olur.

Kurt Ağzı

İçinde halat geçmesi için güverte üzerinde baş ve kıç omuzluklarına monte edilen ağzının bir kısmı açık demir yastıklar.

Kurtarma

Bir deniz kazasında gemide bulunan şeylerin, o gemiadamlarının yönetimlerinden çıktıktan sonra üçüncü kişiler tarafından ele geçirilerek güven altına alınması.

Kuruhavuz

Gemilerin havuzlanmaları için sahile dik olarak yapılan ve derinliği gemilerin su içindeki derinliğinden fazla olan, gemilerin girip çıkmaları için su geçirmez bir kapağı bulunan taştan veya betondan yapılmış havuz.

Kusmak

İyice temizlenmemiş, üzerindeki kiri gerektiği şekilde çıkarılmamış satıhlar üzerine vurulan boyanın altından kısa bir zaman sonra pasın çıkması.

Kutrani Kaplama

Ahşap diagonal (çapraz) kaplama.

Kuvvetle Yürütülen Gemi

Makine ile yürütülen herhangi bir tekne.

Küpeşte

Rüzgarlı ve denizli havalarda denizlerin güverteye girmemesi için bordaların ana güverteden yukarı doğru uzatılmasıyla meydana gelen ve geminin etrafını kısmen kuşatan güverte üstündeki borda kaplaması.

Küpeşte Trizi

Küpeşte kaplamalarının en üstüne konulan enli ağaç kütük

Küpeşte Vardevelesi

Gemi güvertelerinde personelin emniyeti için, küpeştelere konmuş vardevele puntelleri üzerine donatılan halat veya zincirlerdir.

Kürek Iskarmozu

Küreklere yataklık etmek üzere küpeşteler üzerine açılmış yarım ay şeklindeki metal parçalar

Kürek Lentiye

Küreklerin ıskarmozlardan kurtularak denize düşmemeleri için kürek palasındaki delikten geçirilip tekne içindeki bir yere bağlanan halat.

Kürek Lumbarı

Filikalarda iskarmoz yerine küreklerin oturtuldukları oyuk yerler.

Kürek Lumbarkapağı

Kürekler filika içine alındıktan sonra açık kalan kürek lumbarlarını kapatmak için lumbar içine geçirilen kapaklar. Kapaklar ince bir gırcala ile bağlanırlar.

Kürek Topacı

Küreklerin çekilmeleri için elle tutulan kısımları.ajansweb logo Ajansweb İnternet Hizmetleri projesidir © 2024